Wróć do wszystkich Wydarzeń

MONOTEATR: Tim Crouch – I, Malvolio

niedziela, 4 grudnia 2022

Zaskakujący, dynamiczny, pełen inteligentnego dowcipu monodram Tima Croucha – aktora, performera, dramaturga i producenta. Od dnia premiery grany był prawie na całym świecie. Oto opowieść o utraconej godności, pruderii, żartach i zastraszaniu, wciągająca mocno w głąb szaleństwa zawartego w klasycznej komedii Szekspira. Przezabawna i wstrząsająca tyrada człowieka głęboko skrzywdzonego, w wykonaniu aktora o ogromnej charyzmie, wielkiej wrażliwości i niebywałym dystansie do siebie. Jak pisał Andrew Haydon, „I, Malvolio” to spektakl „niesamowicie zabawny, całkowicie łamiący serce, głęboko wyrafinowany, urzekająco prosty, niezwykle empatyczny, całkowicie bezkompromisowy i niesamowicie skomplikowany. Wszystko w tym samym czasie”. Według Agaty Olszewskiej „Tim Crouch udowadnia nam, że choć myślimy o sobie dobrze, w rzeczywistości wszyscy jesteśmy pełni tych samych wad i jednakowo szaleni”.

Tekst i wykonanie: Tim Crouch
Scenografia: Graeme Gilmour
Tim Crouch Theatre / Wielka Brytania

Przed spektaklem zapraszamy na spotkanie wprowadzające, zaś po jego zakończeniu na rozmowę z Timem Crouchem.
SPEKTAKL I ROZMOWA BĘDĄ TŁUMACZONE NA JĘZYK POLSKI
UWAGA! Na to wydarzenie zapraszamy w gościnne progi Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), gdzie odbędzie się zakończenie projektu realizowanego przez Teatr w Oknie i Fundację Theatrum Gedanense.
Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, OBOWIĄZUJE REZERWACJA poprzez stronę Interticket (po uprzednim zalogowaniu się): https://teatrwoknie.interticket.pl/ 
Wydarzenie będzie bezpłatnie transmitowane na żywo (tylko w czasie trwania) na kanale YouTube Teatru w Oknie: https://bit.ly/2IY4SG0

●●●

Spektakl realizowany jest w ramach projektu „MONOTEATR: SHAKESPEARE UN/LIMITED”. Projekt służy naświetleniu recepcji twórczości Williama Szekspira oraz inspiracji postacią Stratfordczyka w europejskim teatrze jednego aktora. „Shakespeare un/limited” – nawiązujący do nielimitowanej dostępności prezentowanych dzieł, to również „Shakespeare limited” – grany każdorazowo przez jednego aktora, który na scenie skonfrontuje się z publicznością. Będzie to ósma edycja cyklu MONOTEATR, rozwijanego przez Teatr w Oknie od 2016 roku. Pragniemy ją zadedykować zmarłemu w marcu 2021 roku Profesorowi Jerzemu Limonowi – wielkiemu szekspirologowi i mentorowi, będącemu naszą nieskończoną inspiracją.

MONOTEATR: Shakespeare un/limited

„MONOTEATR: Shakespeare un/limited” realizowany jest w ramach programu Kultura Dostępna Narodowego Centrum Kultury.  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Polskie Towarzystwo Szekspirowskie, Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich
Kontakt: www.teatrwoknie.pl | FB/IG/YT: @TeatrwOknie | monoteatr@ftg.pl | +48 533793100

●●●

TIM CROUCH – jest brytyjskim twórcą teatru eksperymentalnego, aktorem, pisarzem i reżyserem. Jego sztuki przybierają one różne formy, ale wszystkie odrzucają konwencje teatralne, zwłaszcza realizm i zapraszają widza do udziału w akcie tworzenia dzieła. W wywiadzie przeprowadzonym w 2007 roku Crouch powiedział: „Teatr w swojej najczystszej formie jest konceptualną formą sztuki. Nie potrzebuje scenografii, kostiumów i rekwizytów, ale istnieje w głowie widza”. Crouch to „Jeden z najmądrzejszych artystów tworzących obecnie teatr w Wielkiej Brytanii” – Kulturflash Stephen Bottoms napisał, że sztuki Croucha „składają się na jeden z najważniejszych elementów anglojęzycznego dramatopisarstwa, jakie pojawiły się do tej pory w XXI wieku. Nie przychodzi mi do głowy żaden inny współczesny dramaturg, który zadawał tak przekonujące pytania dotyczące formy teatralnej, treści narracyjnej i zaangażowania widza”. Holly Williams, pisał w The Independent w czerwcu 2014 r.: „Crouch wyrobił sobie markę jako jeden z wielkich innowatorów brytyjskiego dramatu, grając sztuki, które zakłóciły i podważyły ​​bierne doświadczenie teatralne”.

●●●

fot. Greg Goodale

  • Rodzaj: Monoteatr,Spektakl,Wykład
  • Data: 4 grudnia 2022 - 18:00 - 20:00
  • Miejsce:Gdański Teatr Szekspirowski
  • Czas trwania:120 min.

© Fundacja Theatrum Gedanense 2009-2024