Wróć do wszystkich Wydarzeń

MONOTEATR: Materia ożywiona

23 sierpnia 2024, 17:00 - 25 sierpnia 2024, 22:00

23-25 sierpnia 2024

Partnerstwo człowieka i materii jest sercem sztuki lalkarskiej. Szczególnie intensywny charakter przybiera ono w solowym lalkarstwie, które jest najbardziej autorską, eksperymentalną i odważną częścią polskiego teatru lalek. Niewiele artystek i artystów wybiera tę drogę, ale jeśli już ją podejmuje, to powstają dzieła wyraźnie naznaczone indywidualnością twórczych poszukiwań, które prowadzą do inspirujących przekształceń tradycji lalkarskich i ożywczo poszerzają sztukę lalkarską o nowe typy obiektów i techniki animacji oraz oryginalne formy współdziałania scenicznego człowieka i materii. Z tego powodu monodramy lalkowe uchodzą za swego rodzaju punkty odniesienia dla wszystkich, którzy tworzą teatr rodzący się w relacji człowieka z materią. Ze względu na akcentowane w nich autorskie wybory artystyczne, nie tworzą one spójnego ruchu lalkarskiego, przypominają raczej niezależne wyspy w archipelagu zjawisk współczesnego teatru, jak określiła je Marzenna Wiśniewska. Z inspiracji jej książką „Archipelag indywidualności. Solowe teatry performerów współdziałających z materią” (Toruń 2022) powstała idea kolejnej odsłony monodramów w Teatrze w Oknie – Monoteatr: Materia ożywiona.

Monoteatr: Materia ożywiona to cykl prezentacji wybranych zjawisk solowego lalkarstwa w Polsce, które pokazują bogactwo artystyczne i różnorodność sposobów uprawiania tej formy teatralnej, a nie były dotąd grane w Gdańsku. Na scenie Teatru w Oknie i w innych przestrzeniach teatralnych miasta zaprezentuje się sześcioro artystów i artystek, dla których tworzenie jednoosobowego teatru lalkowego jest jedyną drogą artystyczną rozwijaną przez wiele lat lub stanowi osobną cząstkę w działalności na różnych polach teatru. Zobaczymy światy teatralne, które poprzez sceniczne partnerstwo człowieka i materii drążą tematy rezonujące z problemami naszej rzeczywistości. Spektaklom towarzyszyć będą rozmowy z twórczyniami i twórcami oraz dyskusje z udziałem badaczy i krytyków teatralnych. Będzie to dziewiąta edycja MONOTEATR-u, organizowanego przez Fundację Theatrum Gedanense od 2016 roku w rozmaitych odsłonach tematycznych.

Zaproszone spektakle:
„Król i błazen” – reż. i wyk. Adam Walny „Romans” – reż. i wyk. Natalia Sakowicz „Skowyt” – reż. i wyk. Marcin Tomkiel „Matecznik” – reż. i wyk. Krzysztof Zemło „Lot” – reż. Aga Błaszczak, Karolina Sadowska, wyk. Karolina Sadowska
„Medea, moja sympatia” – reż. Jacek Malinowski, wyk. Katarzyna Siergiej

Kuratorka wydarzenia: Marzenna Wiśniewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Koordynacja: Dorota Sentkowska, produkcja: Aleksandra Dacyl
Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Teatr”.
Sponsorzy: Port Lotniczy Gdańsk, Kameralnie
Informacje: monoteatr@ftg.pl

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM I INFORMACJE JUŻ WKRÓTCE.

  • Rodzaj: Monoteatr
  • Data: 23 sierpnia 2024 - 17:00 25 sierpnia 2024 - 22:00
  • Miejsce:Gdańsk
  • Czas trwania:60 min.

© Fundacja Theatrum Gedanense 2009-2024