Wróć do wszystkich Wydarzeń

MONOTEATR: Lot – Karolina Sadowska

sobota, 24 sierpnia 2024

Karolina Lewandowska w latach 2015-2016 współpracowała z niezależnym Teatrem Klinika Lalek, obecnie jest aktorką Olsztyńskiego Teatru Lalek. „Lot” powstał w ramach stypendium artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest jej pierwszym solowym przedstawieniem lalkowym. Spektakl przywołuje pamięć o wybitnej polskiej pilotce Janinie Lewandowskiej, pierwszej kobiecie w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości 5 km i jedynej czynnej wojskowo kobiecie zamordowanej w Katyniu w 1940 r.
Lewandowska była córką generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, ukończyła Wyższą Szkołę Pilotażu oraz kursy we Lwowie i w Dęblinie w zakresie radiotelegrafii, uzyskała stopień podporucznika. Jej pasją był śpiew, próbowała zostać śpiewaczką, co było źródłem konfliktu z ojcem. W czerwcu 1939 roku poślubiła Mieczysława Lewandowskiego, instruktora pilotażu, którego poznała podczas pokazów szybowcowych w Tęgoborzu. W sierpniu 1939 r. została powołana 3. Pułku Wojskowego Lotnictwa, a prawdopodobnie 22 września dostała się do niewoli radzieckiej. Osadzono ją najpierw w obozie w Ostaszkowie, potem w Kozielsku. Strzałem w tył głowy została zamordowana w Katyniu prawdopodobnie 22 kwietnia 1940 r., czyli w dniu swoich 32 urodzin. Była jedyną kobietą wydobytą z mogił katyńskich przez Niemców, ale nie ujawniono tej informacji. Identyfikacji jej czaszki dokonano dopiero w 2005 r. Zachowało się niewiele informacji na temat życia Lewandowskiej. Aga Błaszczak i Karolina Lewandowska podjęły próbę oddania osobowości i emocji pilotki, wykreowania prawdopodobnych zdarzeń, rozmów czy listów, które mogła pisać. W partnerstwie z lalkami hybrydowymi Karolina Sadowska tworzy na scenie rzeczywistość pomiędzy życiem i śmiercią, aby opowiedzieć historię kobiety niezależnej, odważnej i walczącej o marzenia wbrew osobistym tragediom i demonom wojny.

Tekst: Aga Błaszczak, Karolina Sadowska
Reżyseria: Aga Błaszczak
Scenografia: Magdalena Przywara
Muzyka: Piotr Michalczuk
Reżyseria światła: Filip Niżyński
Ruch sceniczny i choreografia lalek: Paweł Kuźma
Premiera: 10 lipca 2021 (w Olsztyńskim Teatrze Lalek)
Występuje: Karolina Sadowska

● Spektakl zostanie zaprezentowany w Sali Teatralnej im. Prof. Jerzego Limona w budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51, Gdańsk.
● Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z Karoliną Sadowską, która odbędzie się również w Sali Teatralnej im. Prof. Limona.
● Bilety (25 zł) dostępne online: https://teatrwoknie.interticket.pl/program/monoteatr-lot-karolina-sadowska-9940 oraz na miejscu, 30 minut przed wydarzeniem.

 

Spektakl prezentowany jest w ramach festiwalu MONOTEATR: Materia ożywiona (23-25 sierpnia 2024)
O projekcie: https://www.facebook.com/share/muXQ1TfRZj2Tp1Gq/
https://teatrwoknie.pl/projekty/monoteatr-materia-ozywiona/
Partnerstwo człowieka i materii jest sercem sztuki lalkarskiej. Szczególnie intensywny charakter przybiera ono w solowym lalkarstwie, które jest najbardziej autorską, eksperymentalną i odważną częścią polskiego teatru lalek. MONOTEATR: Materia ożywiona to cykl prezentacji wybranych zjawisk solowego lalkarstwa w Polsce, które pokazują bogactwo artystyczne i różnorodność sposobów uprawiania tej formy teatralnej, a nie były dotąd grane w Gdańsku. Zobaczymy światy teatralne, które poprzez sceniczne partnerstwo człowieka i materii drążą tematy rezonujące z problemami naszej rzeczywistości. Spektaklom towarzyszyć będą rozmowy z twórczyniami i twórcami oraz dyskusje z udziałem badaczy i krytyków teatralnych.

 

Kuratorka wydarzenia: Marzenna Wiśniewska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Teatr”.
Sponsorzy: Port Lotniczy Gdańsk, Kameralnie
Partnerzy: Samorząd Województwa Pomorskiego, Uniwersytet Gdański, Gdański Teatr Szekspirowski, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja RC

  • Rodzaj: Monoteatr
  • Data: 24 sierpnia 2024 - 17:30 - 18:30
  • Miejsce:Wydział Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego / Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona
  • Czas trwania:60 min.

© Fundacja Theatrum Gedanense 2009-2024