Wróć do wszystkich Wydarzeń

MONOTEATR: Janusz Stolarski „Orfeusz i Eurydyka”

niedziela, 16 października 2022

Monodram powstał z inspiracji dziełem Czesława Miłosza “Orfeusz i Eurydyka”, które napisał po śmierci swojej drugiej żony Carol. Spektakl jest wypowiedzią trzech twórców: Janusza Stolarskiego (reżyser i aktor), Tomasza Jarosza (videomaker) i Patryka Lichoty (kompozytor i muzyk). Każdy z nich próbuje rozwikłać tajemnice, które odnalazł w poemacie. Tajemnice odsuwania się każdego „dzisiaj” we „wczoraj”, znikania każdego „jest” zastępowanego przez „było”; brzeg, na którym stoimy, patrząc, jak prąd unosi nie tylko znane nam widoki, lecz także nas samych łudzących się, że stoimy na brzegu. Okruch diabelskiego zwierciadła w sercu artysty? Koncentracja na sobie, poczucie, że wszelkie doznania, także związki z innymi, są jedynie pożywką dla twórczości… Wizje artystów tworzących spektakl wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Posługując się językiem właściwym poezji – językiem metafory, niedopowiedzenia, myślowego skrótu, twórcy chcą pobudzić wyobraźnię widzów i sprowokować ich do stawiania własnych pytań i dawania własnych odpowiedzi.

 

Reżyseria: Janusz Stolarski

Wykonanie: Janusz Stolarski

Tekst “Orfeusz i Eurydyka” Czesława Miłosza

Projekcje Video: Tomek Jarosz

Muzyka: Patryk Lichota

Współpraca: Renata Stolarska

 

●●●

O utworach, które zainspirowały powstanie spektaklu, opowie na wstępie dr Marta Cebera; po zakończeniu prezentacji zapraszamy na spotkanie z Renatą i Januszem Stolarskimi.

 

REZERWACJE
Wszystkie wydarzenia są BEZPŁATNE. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują rezerwacje: https://teatrwoknie-rezerwacje.interticket.pl/

 

TRANSMISJA NA ŻYWO
Spektakle, wykłady wprowadzające oraz spotkania z aktorami będą bezpłatnie transmitowane na żywo w czasie rzeczywistym (po zakończeniu transmisji nie będzie możliwości obejrzenia nagrania) na kanale YouTube Teatru w Oknie: https://bit.ly/2IY4SG0

 

●●●

Spektakl realizowany jest w ramach projektu „MONOTEATR: Mistrzowie słowa”. Oddajemy nim hołd największym nazwiskom rodzimej literatury poprzez prezentację doskonałych wypowiedzi artystycznych w dziedzinie teatru jednego aktora, które czerpią z twórczości literackich ikon. „Mistrzowie słowa” to jednak nie tylko literaccy giganci – to również teatralne autorytety, twórcy najdłużej goszczący na jednoosobowej scenie, wyznaczający horyzonty i dający pokaz swej maestrii od dziesięcioleci. Wszystkie realizowane wydarzenia będą transmitowane na żywo w doskonałej jakości na kanale YouTube Teatru w Oknie.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Teatr”
Dofinansowanie: Fundacja Lotos, Browar Amber

Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski
Info: monoteatr@ftg.pl | +48 533793100 | FB/IG/YT: @TeatrwOknie

 

●●●

JANUSZ STOLARSKI – aktor, reżyser, pedagog teatralny. Absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie. Aktor w: Drugim Studio Wrocławskim – w grupie Mirosława Kocura, Państwowym Teatrze w Kielcach, Teatrze Polskim w Poznaniu, grupie teatralnej Sekta Lecha Raczaka, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, w Teatrze Studio w Warszawie, Orbis Tertius Trzecim Teatrze Lecha Raczaka. Występował gościnne: w Starym Teatrze w Krakowie; w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu; w Teatrze „STU” w Krakowie, w Teatrze UstaUsta Marcina Libera; w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Od 1994 pracuje w Stowarzyszeniu Teatralnym ANTRAKT, w którym: tworzy i gra wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą monodramy: “Ecce Homo” wg tekstów Fryderyka Nietzschego, „Zemsta Czerwonych Bucików” wg sztuki Philipa Dimitii Galasa, „Grabarz Królów” wg tekstu Jerzego Łukosza (obecnie grany jako spektakl sitespecific przez grupę teatralną Korybant), „Kod” wokół muzyki Zbigniewa Łowżyła i Krzysztofa Nowikowa, „Orfeusz i Eurydyka” wg poematu Czesława Miłosza, „Hiob, mój przyjaciel” oparty na scenariuszu Renaty Stolarskiej i Janusza Stolarskiego. Reżyseruje widowiska plenerowe i salowe (m.in. „STUKOT/Czerwiec’56, „Głosy”, „FremdObcy”, „Niezapomnianie”, „Trzy Tramwajarki/Czeriwc’56”). Prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą (m. in. w Niemczech, w Mołdawii, Hiszpanii, Rumunii), również z osobami pozbawionymi wolności, seniorami, osobami niepełnosprawnymi. Od 2014 roku sprawuje opiekę artystyczną nad Teatrem Korybant, od 2011 opiekuje się grupą teatralną „+50” (Stowarzyszenie Jarocin XXI), od 2016 r. pracuje z osobami po kryzysach psychicznych w Teatrze Pod Fontanną w ramach projektu „Teatr Powszechny” CK Zamek w Poznaniu.

 

●●●

fot. Andrzej Majos

  • Rodzaj: Monoteatr
  • Data: 16 października 2022 - 19:00 - 21:00
  • Miejsce:Gdańsk
  • Czas trwania:120 min.

© Fundacja Theatrum Gedanense 2009-2024