Wróć do wszystkich Wydarzeń

MONOTEATR: Irena Jun „Pan Tadeusz”

sobota, 3 września 2022

Irena Jun czasem żartuje, że Mickiewicz musiał przewidzieć powstanie teatru jednego aktora, bo Pan Tadeusz jest gawędą, gotowym materiałem na monodram. Jako reżyserka zrealizowała w  2009 spektakl Pan Tadeusz w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. O realizacji pisał Maciej Doryk: Irenie Jun wraz z ekipą rzeszowskiego teatru udało się stworzyć spektakl, który pokazuje, że nawet tak wielkim dziełem, jak Pan Tadeusz można po prostu się bawić. Teatr daje taką możliwość, pozwala na to. Scena jest milionem perspektyw, pomysłów, alternatyw. (..) Irena Jun skonstruowała obraz pełen energii, dynamiczny i trzymający w napięciu. Co więcej, dzięki wspaniałym aktorom udało się delikatnie musnąć absurd, komedię i groteskę. Udało się dotknąć czegoś więcej, jak tylko powagi, która nieodłącznie trwa przy utworach klasycznych. W 2012 roku Pan Tadeusz w jej reżyserii powstaje na deskach szczecińskiego Teatru Współczesnego. Pełna rozmachu inscenizacja Ireny Jun, pozostając wierną Mickiewiczowi, nic nie traci z urody języka jednego z najważniejszych utworów polskiej literatury. Wydobywa jego pełną humoru treść, buduje dynamiczną akcję, kreśli sylwetki niezwykłych bohaterów, czyniąc go atrakcyjnym dla współczesnego widza.. Dopełnieniem tej przygody Jun z Panem Tadeuszem jest monodram, który ma kilka epizodów, jako aktorka sama wciela się w kolejne postaci z poematu. Jak w kalejdoskopie każda zmiana jest pełna barw i nastrojów.
●●●
Reżyseria: Irena Jun
Wykonuje: Irena Jun
Na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza
●●●
Przed spektaklami zapraszamy na spotkania wprowadzające, a po ich zakończeniu na rozmowy z twórcami. Wszystkie wydarzenia są BEZPŁATNE.
●●●
Spektakl realizowany jest w ramach projektu „MONOTEATR: Mistrzowie słowa w oknach”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje, Edycja 2022
Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski

Sponsor: Browar Amber 

●●●

fot. Jacek Świerczyński / DDK Węglin

  • Rodzaj: Monoteatr
  • Data: 3 września 2022 - 19:30 - 21:30
  • Miejsce:Gdansk
  • Czas trwania:120 min.

© Fundacja Theatrum Gedanense 2009-2024