Wisława Szymborska. Poetka, eseistka, laureatka Nagrody Nobla. Liczba jej tomików jest skromna, jednak każdy utwór jest arcydziełem, emanującym poczuciem humoru i indywidualizmem w spojrzeniu na świat. Człowiek w historii, świat jako największa zagadka, paradoksy istnienia – to szczególnie zajmowało Szymborską. Nie lubiła rozmów o literaturze czy tajnikach poetyckiego warsztatu, wychodząc z założenia, że autor powinien się wypowiadać wyłącznie w swoich utworach. Pozwólmy jej dojść do głosu. Dzięki mistrzowskim interpretacjom Ireny Jun odkryjemy niesamowity świat poezji Wisławy Szymborskiej. Jun twierdzi, iż „bardzo wiele zawdzięcza poetce, ponieważ bardzo młodo zaczęła mówić jej wiersze i wydaje jej się, że kształtowała ona jej wrażliwość i wyobraźnię”. Swojego czasu aktorka zjeździła pół Europy z wierszami Noblistki i twierdzi, że “Szymborska może nam pomóc – zrozumieć siebie i rozumieć świat. Taki poeta jest kimś, kto naprawdę pracuje nad człowiekiem, próbuje podejść do człowieka blisko i powiedzieć mu coś po swojemu.”
Reżyseria: Irena Jun
Wykonuje: Irena Jun
Na podstawie poezji Wisławy Szymborskiej
●●●
O utworach, które zainspirowały powstanie spektaklu, opowie na wstępie Mateusz Nowak; po zakończeniu prezentacji zapraszamy na spotkanie z Ireną Jun.
REZERWACJE
Wszystkie wydarzenia są BEZPŁATNE. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują rezerwacje: https://teatrwoknie-rezerwacje.interticket.pl/
TRANSMISJA NA ŻYWO
Spektakle, wykłady wprowadzające oraz spotkania z aktorami będą bezpłatnie transmitowane na żywo w czasie rzeczywistym (po zakończeniu transmisji nie będzie możliwości obejrzenia nagrania) na kanale YouTube Teatru w Oknie: https://bit.ly/2IY4SG0
●●●
Spektakl realizowany jest w ramach projektu „MONOTEATR: Mistrzowie słowa”. Oddajemy nim hołd największym nazwiskom rodzimej literatury poprzez prezentację doskonałych wypowiedzi artystycznych w dziedzinie teatru jednego aktora, które czerpią z twórczości literackich ikon. „Mistrzowie słowa” to jednak nie tylko literaccy giganci – to również teatralne autorytety, twórcy najdłużej goszczący na jednoosobowej scenie, wyznaczający horyzonty i dający pokaz swej maestrii od dziesięcioleci. Wszystkie realizowane wydarzenia będą transmitowane na żywo w doskonałej jakości na kanale YouTube Teatru w Oknie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Teatr”
Dofinansowanie: Fundacja Lotos, Browar Amber
Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Partner: Gdański Teatr Szekspirowski
Info: monoteatr@ftg.pl | +48 533793100 | FB/IG/YT: @TeatrwOknie
●●●
IRENA JUN – wybitna aktorka teatralna, mistrzyni pracy ze słowem, wieloletnia wykładowczyni Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, jurorka konkursów recytatorskich.
Urodziła się w 1935 roku w Hrubieszowie. W 1958 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występowała w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Od lat związana z warszawskim Teatrem Studio jako aktorka i reżyserka. Twórczyni legendarnych ról w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. W latach osiemdziesiątych zasłynęła jako autorka wybitnych ról w przedstawieniach Antoniego Libery na podstawie tekstów Samuela Becketta. W wydanej w USA książce „Women in Beckett” uznana została za jedną z najwybitniejszych na świecie odtwórczyń ról beckettowskich na świecie. Występowała także w spektaklach, które reżyserowali Mariusz Treliński, Piotr Cieplak, Oskaras Koršunovas, Grzegorz Wiśniewski, Agnieszka Glińska. Reżyserowała spektakle: „Biesiadę u hrabiny Kotłubaj”, „Filozofię po góralsku” oraz „Oniegina”.
Jako mistrzyni słowa jest także autorką wielu monodramów, kameralnych spektakli i wieczorów poetyckich, które organizuje w swoim Jednoosobowym Teatrze Poezji Ireny Jun. W jej repertuarze usłyszeć można m.in. utwory Mickiewicza, Gombrowicza, Miłosza, Szymborskiej, Rymkiewicza.
Jest laureatką wielu wyróżnień. Otrzymała między innymi Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Maskę, Złoty Medal Gloria Artis, Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego oraz Nagrodę Specjalną Teatru Polskiego Radia.
●●●
fot. Szymon Kobusiński