w roli Williama Szekspira: Leszek Tarasewicz
reżyseria i scenariusz: Dorota Bielska
na podstawie tekstu Justyny Galant
„GDAŃSKI SEN SZEKSPIRA” – spektakl, miniatura teatralna przedstawiająca postać Williama Szekspira jako aktora angielskiego odwiedzającego XVII-wieczny gdański teatr elżbietański – Szkołę Fechtunku. Spektakl ten nawiązuje do historii powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Aktorzy angielscy jeszcze za życia Williama Szekspira odwiedzali Gdańsk prawie co roku w pierwszej połowie XVII wieku i występowali tutaj na Jarmarku Dominikańskim. Oczywiście sam Szekspir, który był nie tylko dramatopisarzem, ale też aktorem, nigdy tu nie był. Jednak drewniany budynek gdańskiego teatru bardzo przypominał jeden ze słynnych teatrów epoki elżbietańskiej w Londynie zwany „Fortune”, co odkrył w swej pracy naukowej prof. Jerzy Limon.
Odkrycie przez prof. Jerzego Limona listów aktorów angielskich, suplik w których prosili władze Gdańska o pozwolenie na występy w Szkole Fechtunku stało się inspiracją do jego rozprawy doktorskiej na ten temat, a następnie do założenia Fundacji Theatrum Gedanense w celu odbudowy Teatru Szekspirowskiego. Już na samym początku działalności Fundacji, Jerzy Limon zwrócił się z prośbą o patronat do następcy brytyjskiego tronu, Księcia Karola. Książę odpisał na list młodego uczonego z dalekiej Polski, iż będzie zaszczycony byciem patronem Fundacji Theatrum Gedanense.
Po 24 latach starań i walki prof. Jerzego Limona i jego wspaniałego zespołu, głównie kobiet, teatr został uroczyście otwarty w 2014 roku.
Spektakl, miniatura teatralna w dużym skrócie, w ciekawy i zabawny sposób ma przybliżyć turystom odwiedzającym Gdańsk fascynującą historię powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz zachęcić publiczność do jego odwiedzin.
Fundacja Theatrum Gedanense (od 2015 roku) prowadzi Teatr w Oknie, który był pierwszą, kameralną sceną Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jeszcze przed powstaniem budynku GTS.
Teatr w Oknie działa interdyscyplinarnie w obszarze kultury, edukacji i animacji. Odbywają się tu się liczne spektakle, koncerty, happeningi, działania edukacyjne, warsztaty teatralne i muzyczne. Realizowane są cykliczne zajęcia teatralne dla kobiet, warsztaty teatralne dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, warsztaty inspiracyjne „Pochwała szaleństwa” dla młodzieży szkolnej, warsztaty dla dzieci o legendach gdańskich „Chodzą słuchy” oraz cykliczne spotkania śpiewacze „Echa. Spotkanie w pieśni”.
Latem mają tu miejsce występy teatralne promujące Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. W tym roku odbyła się 28. edycja Festiwalu.
Terminy:
13 października godz. 18:00
27 października godz. 18:00
17 listopada godz. 18:00
24 listopada godz. 18:00
1 grudnia godz. 18:00
8 grudnia godz. 18:00
15 grudnia godz. 18:00
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, odpowiedzialnych za kompleksową obsługę inwestorów. Działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części województwa pomorskiego (łącznie 226 gmin). PSSE powstała w 2001 roku i wspiera rozwój gospodarczo-technologiczny Pomorza i Kujaw. Jej zadaniem jest wsparcie przedsiębiorczości, poprzez tworzenie atrakcyjnych do rozwoju małych, średnich i dużych firm.