Swojewola to, według Zygmunta Glogera, chwila radosnego szału weselników, gdy po pokładzinach – uroczystym prowadzeniu nowożeńców do ich łożnicy – znajdowali dowody dochowanego dziewictwa panny młodej.
Zapomniany, nieoczywisty świat obrzędowości weselnej w dawnej Polsce. Historia kobiet, opowiedziana przez kobiety dla kobiet.
„Odłam Źdźbło” to czteroosobowa żeńska grupa wokalna, która wyłoniła się z Zespołu Śpiewu Tradycyjnego „Źdźbło”, założonego w 2004 roku i prowadzonego przez Agnieszkę Błonkiewicz. W 2019 roku z inicjatywy artystki Aśki Borof grupa rozpoczęła realizację niezależnych projektów o charakterze performatywno – parateatralnym, których Aśka Borof jest autorką i reżyserką. Osią tematyczną działań „Odłamu Źdźbło” jest świat kobiety w świetle pieśni, przesądów, podań i mitów ludowych. Zespół wykonuje pieśni wschodniej Słowiańszczyzny, wykorzystując archaiczne techniki śpiewu ludowego. Wokół pieśni rozgrywa się oszczędna, ascetyczna akcja sceniczna będąca rodzajem cichego kontrapunktu – komentarza. Aśka Borof jest również projektantką i wykonawczynią strojów, w których występuje zespół – strojów bezpośrednio odnoszących się do obrzędów sprawowanych przez kobiety i wokół kobiety. Są to więc przede wszystkim obrzędy weselne wokół panny młodej, w których rozgrywa się dialog starego pokolenia z młodym, ujarzmianie lęków i demonów przez sprawowanie odwiecznych rytuałów, obrzędy wiosenne, obrzędy magiczne i mistyczne.
BILETY: 35 zł dostępne w przedsprzedaży https://teatrwoknie.interticket.pl/program/swojewola-8247 oraz w dniu wydarzenia (pod warunkiem wolnych miejsc)