Wróć do wszystkich Wydarzeń

Baby Reindeer | Richard Gadd | Divadlo Kontra

niedziela, 30 kwietnia 2023

Napisana przez Richarda Gadda sztuka „Baby Reindeer” to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o mrocznej relacji autora z jego stalkerką.

Historia zaczyna się bardzo niewinnie…

Richard Gadd, autor, aktor, komik i stand-uper, oferuje nieznajomej darmową filiżankę herbaty w pubie, w którym pracuje.

Jeden akt dobroci. Sześć lat udręki.

Jest to mrożąca krew w żyłach osobista relacja o uzależnieniu, urojeniach i obsesji.

Od niektórych wielbicielek, po prostu nie można się uwolnić!

Sztuka nagrodzona między innymi: OlivierAward 2020, Off West End Award 2020, Scotsman Fringe First i Stage Award 2019.

BABY REINDEER

Divadlo KONTRA

Autor: Richard Gadd

Reżyseria, scenografia: Klaudyna Rozhin

Wykonanie: Peter Čižmár

Premiera spektaklu odbyła się 26 listopada 2021 r. w Divadlo Kontra w Nowej Wsi Spiskiej (Słowacja)

Spektakl grany jest w języku słowackim. Wyświetlane elementy tłumaczone będą na j. polski.

Czas trwania: 60 minut

Spektakl dla widzów 15+

WSTĘP BEZPŁATNY – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki*: https://teatrwoknie.interticket.pl/program/baby-reindeer-8150

* W przypadku pobrania wejściówki i późniejszej konieczności rezygnacji z przyjścia na spektakl, uprzejmie prosimy o wiadomość sms: 533793100 lub e-mail: teatrwoknie@ftg.pldzięki temu dacie Państwu szansę skorzystania z wydarzenia innym osobom:)

Prezentacja spektaklu w Teatrze w Oknie została dofinansowana przez Słowacki Fundusz Wspierania Sztuki / Supported by Slovak Arts Council / Fond na podporu umenia – www.fpu.sk

A haunted, haunting hour” Guardian ****

Utterly compelling” WhatsOnStage ****

Courageous and deeply affecting” British Theatre Guide *****

Baby Reindeer will follow you all the way home.” Financial Times ****

I’ve never been frightened of an item of furniture before but there is indeed a first time for everything.” Broadway Baby *****

Vibrant, compelling, pulsing with life” The Scotsman ****

Blistering debut play”, “Essential viewing” Telegraph *****

A masterclass in suspense” Metro ****

A haunting, unsettling monologue about the nature of obsession” The Evening Standard *****

The Stage *****, Review Hub *****, The Independent ****

KLAUDYNA ROZHIN – reżyser, tłumacz, pedagog, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Divadla Kontra

Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i University of Hull w Wielkiej Brytanii. Od ponad 25 lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie związana była z wieloma teatrami m.in Plymouth Theatre Royal, Royal National Theatre, Bristol Old Vic i Bath Theatre Royal, a także z uniwersytetami i uczelniami artystycznymi, m.in. Exeter University, Bath Spa University, Dartington College of Arts, University of the West of England i Bretton Hall College. Współpracowała również z GITIS Scandivania w Danii i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice Włodzimierza Staniewskiego.

Ma w swoim dorobku wielokrotnie nagradzane realizacje sztuk Williama Shakespeare’a, Samuela Becketta, Sama Sheparda, Martina McDonagha, Marka O’Rowe’a, Conora McPhersona, Endy Walsha, Marie Jones, Rona Hutchinsona, Nicka Reeda, Willy’ego Russella, a także Marka Koterskiego, Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza i Bernarda-Marii Koltesa.

Prowadzi seminaria i warsztaty z reżyserii, technik aktorskich, pracy nad wierszem Shakespeare’a, współczesnego dramatu irlandzkiego, storytellingu i dramaturgii.

W 2007 założyła i prowadzi w Słowacji niezależną kompanię Divadlo Kontra, która przebojem weszła na rynek, zdobywając uznanie krytyków i stając się jednym z najciekawszym zjawisk artystycznych w kraju. Jest reżyserem i pomysłodawcą wszystkich spektakli Kontry, które cieszą się niezwykłym powodzeniem wśród publiczności i regularnie zdobywają nagrody na słowackich i zagranicznych festiwalach.

W latach 2018 i 2019 Divadlo Kontra zwyciężyło plebiscyt na Teatr Sezonu zdobywając prestiżowe nagrody DOSKY i pokonując wszystkie działające w Słowacji teatry, zarówno państwowe jak i niezależne.

Klaudyna tłumaczy sztuki najwybitniejszych angielskich, irlandzkich, amerykańskich i kanadyjskich dramatopisarzy m.in. Martina McDonagha, Conora McPhersona, Marka O’Rowe, Franka McGuinnessa, Sarah Kane, Martina Crimpa, Endy Walsha, Simona Stephensa, Jordana Tannahilla, Lucy Prebble, Polly Stenham, Liz Lochhead, Shelagh Stephenson, Lucy Kirkwood, Lucindy Coxon, Suzie Miller, Nicka Reeda, Rona Hutchinsona, Tracy Lettsa, Davida Mameta i innych.

Sztuki w jej przekładach można oglądać na scenach teatrów w całej Polsce.

PETER ČIŽMÁR – współzałożyciel, główny aktor i spiritus movens Divadla Kontra.

Laureat licznych nagród w Słowacji i za granicą m.in. 3 prestiżowych nagród słowackich krytyków DOSKY: Wydarzenie Sezonu 2007 za „Howie i Rookie” i Teatr Sezonu 2018 i 2019 dla Divadla Kontra, nagrody Prekvapenie Novej Dramy na festiwalu Nova Drama 2007 w Bratysławie za kreację w „Howie i Rookie”; Głównych Nagród Aktorskich na festiwalach: Albamono 2017 w Albanii za „Makbeta” i Kopriva w Czechach za „Kamienie w kieszeniach” (2010) i „Hamleta” (2012), Nagrody Publiczności za „Kobietę w czerni” (Kopriva 2014), Nagrody Miasta Wrocławia na festiwalu WROSTJA 2015 za „Makbeta”, Nagrody dla Najlepszego Duetu za „Kamienie w kieszeniach” na festiwalu Sankryza 2018 na Litwie, oraz 3 Złotych Czaszek i Złotego Wyróżnienia na 17. i 21. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku za „Hamleta”.

Za kreację w monodramie „Nienawidzę” otrzymał na festiwalu Kremnickie Gagi 2013 nagrodę Stana Radiča – Wydarzenie Roku.

Peter jest „monodramowym rekordzistą” – obecnie w repertuarze ma 5 „pełnometrażowych” monodramów, w tym „Wódkę z Rumem” Conora McPhersona, którą zagrał już ponad 300 razy!

Złota Czacha za świetną zabawę w czasie spektaklu Hamlet, za niezwykłych aktorów, którzy, przeobrażali się z chwili na chwilę w kolejnych bohaterów i wreszcie – za zachowanie granicy dobrego smaku w oscylacji między poważną treścią egzystencjalnego dramatu a jego komediową adaptacją.” – Gazeta Szekspirowska, 21. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku  (Hamlet)

Złote Wyróżnienie za Hamleta, a konkretnie za dojmującą serię aktorskich wyładowań energetycznych na (prawie) nagiej scenie.”- Gazeta Szekspirowska, 21. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku    (Hamlet)

Jeśli reżyser ma jako wspólnika w swej teatralnej drodze aktora kameleona, mimikrę, plastycznego do bólu – rezultat jest zaskakujący. Peter Čižmár sam na scenie, szczery i dynamiczny w swym aktorskim wcieleniu, z całym dobytkiem mieszczącym się w kilku plastikowych worach…” – Teatr dla Was, 18. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (Makbet)

Złota Czaszka za niebywały warsztat aktorski i ekspresję” – 17. Festiwal Szekspirowski  w Gdańsku  (Hamlet)

Aktorski majstersztyk.” ***** Tyždeň (Kobieta w czerni)

Próżno szukać na naszych scenach spektaklu zagranego z taką pasją i energią.“ – SME (Kamienie w kieszeniach)

Popis aktorskiego kunsztu.“   – Tyždeň (Św. Mikołaj)

Niebywała siła, prawda i autentyzm“ – Tyždeň  (Wódka z Rumem)

Wyśmienite aktorstwo“ – Kod (Howie i Rookie)

  • Rodzaj: Monoteatr,Spektakl
  • Data: 30 kwietnia 2023 - 18:00 - 19:00
  • Miejsce:Gdansk
  • Czas trwania:60

© Fundacja Theatrum Gedanense 2009-2024