Wróć do wszystkich Wydarzeń

MONOTEATR: Pip Utton – At home with Will Shakespeare

niedziela, 4 grudnia 2022

Szekspir prawdopodobnie napisał najwybitniejsze dzieła literatury brytyjskiej. Ale wiemy bardzo niewiele o tym człowieku, z wyjątkiem miejsca, w którym prawdopodobnie się urodził i prawdopodobnie został pochowany. Nawet jego wizerunki – portret, posąg i rycina, mogą przedstawiać kogoś zupełnie innego. Pip Utton przywołuje Williama Szekspira do życia – nie tylko jako wielkiego pisarza, ale i człowieka z krwi i kości, który kocha, śmieje się, pije, śpiewa, tańczy, płacze, a w międzyczasie jest zmuszony napisać kilka słów, aby mieć z czego żyć. Wiedzie niejako podwójne życie: jako mąż i właściciel ziemski w Stratfordzie nad rzeką Avon, i jako znany i ceniony dramaturg w Londynie. Oto po prostu Will – jego życie i jego literackie „największe hity” odgrywane przez niego samego. „At home with Will Shakespeare” to spektakl zabawny, poetycki, poruszający i w ciekawy sposób angażujący widzów.

Reżyseria: Pip Utton
Wykonanie: Pip Utton
Pip Utton Theatre Company / Wielka Brytania

Przed spektaklem zapraszamy na spotkanie wprowadzające, zaś po jego zakończeniu na rozmowę z Pipem Uttonem.
SPEKTAKL I ROZMOWA BĘDĄ TŁUMACZONE NA JĘZYK POLSKI
Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, OBOWIĄZUJE REZERWACJA poprzez stronę Interticket (po uprzednim zalogowaniu się): https://teatrwoknie.interticket.pl/ 
Wydarzenie będzie bezpłatnie transmitowane na żywo (tylko w czasie trwania) na kanale YouTube Teatru w Oknie: https://bit.ly/2IY4SG0

●●●

Spektakl realizowany jest w ramach projektu „MONOTEATR: SHAKESPEARE UN/LIMITED”. Projekt służy naświetleniu recepcji twórczości Williama Szekspira oraz inspiracji postacią Stratfordczyka w europejskim teatrze jednego aktora. „Shakespeare un/limited” – nawiązujący do nielimitowanej dostępności prezentowanych dzieł, to również „Shakespeare limited” – grany każdorazowo przez jednego aktora, który na scenie skonfrontuje się z publicznością. Będzie to ósma edycja cyklu MONOTEATR, rozwijanego przez Teatr w Oknie od 2016 roku. Pragniemy ją zadedykować zmarłemu w marcu 2021 roku Profesorowi Jerzemu Limonowi – wielkiemu szekspirologowi i mentorowi, będącemu naszą nieskończoną inspiracją.

„MONOTEATR: Shakespeare un/limited” realizowany jest w ramach programu Kultura Dostępna Narodowego Centrum Kultury.  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense
Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Polskie Towarzystwo Szekspirowskie, Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich
Kontakt: www.teatrwoknie.pl | FB/IG/YT: @TeatrwOknie | monoteatr@ftg.pl | +48 533793100

●●●

PIP UTTON – angielski aktor i dramaturg, jeden z najlepszych wykonawców solowych na świecie, „mistrz kontrowersyjnego 'one man show'”(Guardian), wielokrotny laureat międzynarodowych festiwali, m.in. w Edynburgu, Kilonii, Emiratach Arabskich, Turcji i we Wrocławiu. Utton jest fenomenem, którego nie dotyczą aktualne mody – to mistrzowski teatr transformacji, w którym imitacja, charakteryzacja czy kostium są wyłącznie punktem startu, umownymi sygnałami konwencji. Iluzja od razu jest tu podważana za pomocą purnonsensowego, ostentacyjnego dystansu czy gierek ze znakomicie udawaną „prywatnością”. (N. Awde, T. Miłkowski, „Pip Utton i jego maski”, Warszawa 2019).

  • Rodzaj: Monoteatr,Spektakl,Wykład
  • Data: 4 grudnia 2022 - 15:00 - 17:00
  • Miejsce:Gdańsk
  • Czas trwania:120 min.

© Fundacja Theatrum Gedanense 2009-2024